Niedawny przegląd badań nad coachingiem ADHD wskazuje, że coaching ADHD pozytywnie przyczynia się do poprawy funkcjonowania u osób z ADHD w całym okresie wiekowym. W wielu, różnorodnych badaniach zbadano różnorodne wyniki coachingu dla ADHD, a ich ustalenia wykazały, że coaching ADHD może poprawić objawy ADHD, zachowania związane z funkcjonowaniem wykonawczym, samoocenę, dobre samopoczucie i jakość życia.
Copyright 2023 Fabryka Kariery Tomasz Tajchman
tel. 736 446 445
email: hello@adhdcoaching.pl
Coach ADHD
Czy coaching ADHD jest skuteczny?
Analiza 19 badań
Badania
Co badania mówią nam o coachingu ADHD?
ZA Przegląd literatury 2018 przeanalizował 19 badań dotyczących coachingu ADHD. Naukowcy podali, że we wszystkich badaniach coaching wiązał się z poprawą objawów ADHD i funkcjonowania wykonawczego. Inne zgłoszone korzyści obejmowały dobre samopoczucie i satysfakcję uczestników.
Coaching to stosunkowo nowa forma leczenia ADHD. Chociaż badania są nadal ograniczone, wyniki wydają się obiecujące.
Według autorów a Badanie z 2010 roku który oceniał wyniki coachingu ADHD wśród 45 osób dorosłych, coaching miał ogólnie pozytywny wpływ.
ZA Badanie z 2011 roku przy czym mała próbka studentów college’u odnotowała podobne wyniki. Autorzy doszli do wniosku, że uczestnicy zgłosili:
Inne badanie z 2013 roku zbadali efekty 8-tygodniowego programu coachingowego wśród 150 studentów. Autorzy poinformowali, że po coachingu uczestnicy wykazali znaczną poprawę w:
Coaching ADHD, jako metoda niosąca ulgę w radzeniu sobie z wpływem ADHD na życie pojawił się w USA. Ta forma coachingu rozwijała się równolegle i w tym samym czasie, co life coaching.
Początek coachingu ADHD datowany jest na 1994 rok, kiedy to ukazała się książka Driven to distraction - Hallowell i Ratey, gdzie koncepcja coachingu ADHD pojawiła się po raz pierwszy.
Od tego czasu powstało kilka organizacji, które wyznaczają standardy coachingu ADHD, jak również wiele badań potwierdzających jego skuteczność.